„Proszę wstać- sąd idzie!”

Jesteś tu: » Strona główna » „Proszę wstać- sąd idzie!”

„Proszę wstać- sąd idzie!”

Uczniowie XX Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli wczoraj w symulacji procesu karnego w ramach Projektu „Edukacja prawna’, przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W roli sędziego wystąpił sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, w role stron procesu

i świadków wcielili się uczniowie klas drugich. Przebieg procesu odpowiadał temu na prawdziwej sali sądowej. Oskarżonym był lekarz, który spowodował wypadek samochodowy, poszkodowany to rowerzysta, którym okazał się dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”. Oskarżony znał wcześniej poszkodowanego, bowiem ten wcześniej napisał artykuł opublikowany w gazecie. Oskarżony został w nim przedstawiony w negatywnym świetle, ze względu na przyjmowanie „prezentów” od pacjentów.

Kiedy sędziowie udali się na naradę , publiczność próbowała przewidzieć wyrok, jaki zapadnie w orzekanej sprawie.

Oskarżony otrzymał karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z okresowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat.

Po skończonym procesie Pan Sędzia odpowiadał na liczne pytania uczniów, przybliżając funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jego specyfikę, a także oceniając jego skuteczność.

Wszyscy zgodnie uznali, że było to bardzo ciekawa lekcja edukacji prawnej.

Młodzież postanowiła kontynuować tego typu spotkania w przyszłym roku szkolnym.