DNI AKADEMICKIE NA WYDZIALE BIOLOGII UAM

Jesteś tu: » Strona główna » DNI AKADEMICKIE NA WYDZIALE BIOLOGII UAM

DNI AKADEMICKIE NA WYDZIALE BIOLOGII UAM

10 luty 2016r. to dzień, gdy ponownie goszczeni byliśmy w murach uczelnianych Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. Dni Akademickie  oficjalnie otwarły Władze Dziekańskie. Na olbrzymiej auli wykładowej byliśmy świadkami wędrówki od DNA po RNA i białko na przestrzeni dziejów, którą starała się przed nami  odkryć dr Aleksandra Świda – Barteczka.

Następnie rozpoczęły się fascynujące warsztaty. W sali komputerowej wraz z dr Markiem Żywickim porównywaliśmy sekwencje nukleotydowe w programie Clustal Omega, graficznie ilustrowaliśmy patogen human prion protein w wersji 3D, obliczaliśmy najniższą energię konformacji przestrzennej proteazy wirusa HIV, porównywaliśmy grupy filogenetyczne za pomocą gry Phylo. Bardzo ciekawy sposób na informatyzację biologii – trudny, ale daliśmy radę ;-)

 

Tajemnice wosków, włosków, tracheoli i włośników  podglądaliśmy w mikroskopie elektronowym pod czujnym okiem dr hab. Sławomira Samardakiewicza, który na epidermie rysował dla nas serduszka (widoczne tylko pod odpowiednim powiększeniem obiektywu). Obok w pracowni mikroskopii konfokalnej pod asystą dr hab. Zbigniewa Adamskiego wykonywaliśmy preparat włosów napylany złotem. Jego widok w wymiarze 3D przypominał rysy na księżycu. Zmierzyliśmy grubość włosów i zwycięzcą okazał się Kuba z klasy 1b.

 

Ostatnie nasze warsztaty dotyczyły zoologii bezkręgowców. W sali laboratoryjnej dr hab. Wojciech Magowski opowiadał o przedziwnych gatunkach, wszystko mogliśmy wyjąć ze szkła laboratoryjnego pencetami, podglądaliśmy na szlakach Petriego i czuliśmy się jak studenci, gdyż prowadzący bardzo szczegółowo omawiał nam każdego osobnika, wyjaśniał efekt zaniku barw u myszy morskiej, pokazał około 100 różnych gatunków drobnych zwierząt.

 

Uwieńczeniem dnia było spotkanie redaktorów i operatora WTK Winogrady na holu uczelnianym, z którymi chętnie podzieliliśmy się swoimi wrażeniami. Tuz obok gablot z czaszkami, szkieletami i anatomicznymi okazami z zoologii wykonaliśmy sesje zdjęciową, którą fragmentarycznie prezentujemy.

 

To był bardzo akademicki dzień, a my czuliśmy się jak studenci, tym bardziej, że profesorzy z nami chętnie rozmawiali. I jak tu nie pokochać biologii….

Opracowanie: szkolnastrona.pl