NA CAŁYM ŚWIECIE TYLKO ONA

Jesteś tu: » Strona główna » NA CAŁYM ŚWIECIE TYLKO ONA

NA CAŁYM ŚWIECIE TYLKO ONA

Tytuł książki Dagmar von Gersdorff stał się pretekstem do opracowania projektu „Zakazana miłość Elizy Radziwiłłówny, księżniczki polskiej i Wilhelma Hohenzollerna, księcia pruskiego, przyszłego króla Prus i cesarza niemieckiego Wilhelma I”. W projekcie uczestniczyli uczniowie XX Liceum Ogólnokształcącego im K. I. Gałczyńskiego w Poznaniu oraz uczniowie Robert-Jungk-Oberschule w Berlinie z klas europejskich, czyli takich, w których część przedmiotów wykładana jest w języku polskim, a maturę można zdawać zarówno po niemiecku, jak i po polsku, ale wg procedur niemieckiego ministerstwa oświaty.

Naszymi opiekunkami były nauczycielki Robert-Jungk-Oberschule: pani Daria Reinier oraz Agnieszka Berneck, w realizacji projektu uczestniczyła także pani Anna Dietrich, a z polskiej strony pani Barbara Plucner oraz Magdalena Rusak.

W samo południe w poniedziałek, 14 marca, z dworca Berlin Ostbahnhof odebrała nas pani Reinier oraz nasi niemieccy przyjaciele. Bardzo szybko nastąpiła integracja, nim przyjechaliśmy do szkoły, wszyscy już wiedzieli, w którym domu będą spać i kto się będzie nimi opiekował. Tego samego dnia poznaliśmy centrum Berlina: Bramę Brandenburską, Reichstag, Muzeum Holocaustu, Mur Berliński, którego resztki jako stała ekspozycja przypominają dramat Europy z 1961 roku.

Wtorek był już dniem bardzo pracowitym. Uczestniczyliśmy w warsztatach, wymienialiśmy wiedzę, opracowywaliśmy wspólną niemiecko – polską prezentację na temat stosunków polsko – niemieckich w XIX wieku oraz losów zakazanej miłości bohaterów projektu. Po południu zwiedziliśmy Pałac Charlottenburg - symbol Berlina. To najpiękniejsza i największa zachowana rezydencja Hohenzollernów w stolicy Niemiec. Została wzniesiona jako letnia siedziba pierwszej królowej Prus, Zofii Karoliny (Sophie Charlotte), której imieniem nazwano pałac i tamtejsze okolice. Następne pokolenia rozbudowywały i zmieniały kształt pałacu w zależności od stylu panującego w danych czasach. Dlatego w Pałacu Charlottenburg można podziwiać dzieła architektury wnętrz wielu epok: stary pałac z wytwornymi, pełnymi przepychu, barokowymi salami i słynnym gabinetem porcelany oraz nowe skrzydło, które kazał wybudować Fryderyk Wielki w 1742 roku. W słynnym ogrodzie pałacowym znajduje się mauzoleum królowej Luizy, belweder ze słynną kolekcją z królewskiej manufaktury porcelany oraz nowy pawilon w Charlottenburgu – dzisiaj dzielnicy Berlina, czyli dawną letnią rezydencję.

W środę odbyły się już warsztaty podsumowujące nasze wysiłki. Przygotowaliśmy scenariusz wspólnego polsko – niemieckiego wystąpienia na uroczystości, której specjalnymi gośćmi była tłumaczka książki, pani Grażyna Prawda, hrabina Elisabeth von Küster, obecna właścicielka pałacu w Łomnicy, w którym między innymi rozgrywał się miłosny dramat polskiej księżniczki i przyszłego władcy Prus i cesarza Niemiec oraz wielu znamienitych gości polityków, senatorów, byłych i obecnych władz szkoły. Ucieszyliśmy się bardzo, że na uroczystości podsumowania pojawił się także nasz dyrektor Lechosław Rybka oraz pani dyrektor Anita Jankowska zajmująca się sprawami gimnazjum. Wieczór spędziliśmy w restauracji Giardinetto - Cucina Italiana, której właścicielem jest ojciec jednego z naszych niemieckich kolegów.

W czwartek napięcie okazało się bardzo silne, ale wszystkie wystąpienia się powiodły, a projekcja trailera spotkała się z niezwykle życzliwym przyjęciem. Gratulacjom nie było końca, a hrabina Elisabeth von Küster zaproponowała patronat nad realizacją filmu.

Zobowiązała się również do pomocy w dystrybucji gotowego obrazu. Bardzo podobał się niemieckim gospodarzom nasz prezent – portret pary bohaterów wykonany przez Zuzę Miarę, uczennicę III A. Czwartkowy wieczór spędziliśmy w Deutsche Oper Berlin. Duchowej satysfakcji dostarczył nam spektakl „Manon Lesceaut” dramma lirico w 4 aktach Giacoma Pucciniego z 1893 roku, z librettem opartym na powieści Antoine'a Prevosta.

W piątek strona niemiecka przygotowała uroczyste śniadanie pożegnalne, po czym … udała się na lekcje, a my na dworzec wraz z naszymi opiekunkami. Berlińska przygoda dobiegła końca.

Realizacja drugiej części projektu odbędzie się już w Poznaniu. Program zapowiada się niezwykle ciekawie – jak? A to już niespodzianka, którą przygotowujemy na czerwiec, o czym z prawdziwą satysfakcją informują w imieniu grupy

Paulina Koziarz i Alicja Dziubińska