XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Jesteś tu: » Strona główna » XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

W ramach współpracy z MEMORAMUSEM -Stowarzyszeniem Współpracy ze Wschodem w Poznaniu uczennice z klas drugich reprezentowały  naszą szkołę na tegorocznym XVI Marszu Żywej Pamięci Sybiru. Z klasy IIa Weronika Purgał, Adrianna Stanisławiak, Joanna Zawadka. Z klasy IIb Angelika Sarna. Z klasy II c Patrycja Brzozowska, Oliwia Korus, Joanna Kowalewska.

Organizowana po raz szesnasty uroczystość religijno-patriotyczna upamiętniła tych, którzy nie wrócili z zesłania oraz wszystkich dotkniętych przez sowieckie represje. W tym roku marsz został zorganizowany pod hasłem „Nauczyciele Polski - zesłańcy Sybiru. Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru organizowany jest corocznie przez Związek Sybiraków. Jego celem jest podtrzymywanie pamięci i przekazywanie wiedzy o wydarzeniach z przeszłości młodemu pokoleniu oraz troska o prawdę historyczną. Oprócz gości z Polski przyjeżdżają także osoby z Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy i innych krajów.W Białymstoku znajduje się jedyny w Polsce Grób Nieznanego Sybiraka, w którym złożone są prochy tych, którzy zginęli na Wschodzie. W białostockim Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru uczestniczyło ponad 13 tys. osób - Sybiraków i ich rodzin, kombatantów, młodzieży, harcerzy, przedstawicieli władz samorządowych i państwowych – uczestniczyło. Program wyjazdu obejmował także wycieczki po Podlasiu. Miałyśmy możliwość zwiedzania  zamku w Ciechanowie, Muzeum Ikon w Supraślu, mecztu i Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, pałacu w Choroszczy, synagogi w Tykocinie. W Białymstoku zapoznałyśmy się z Centrum Zamenhofa, zwiedziłyśmy Pałac Branickich. W Stolicy Podlasia  zobaczyłyśmy wystawę  "Polacy w Kazachstanie 1936 - 1956". Ekspozycję tworzyły pamiątki, fotografie i wspomnienia osób, deportowanych na bezkresne stepy Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Przed muzeum wojska oglądałyśmy wystawę plenerową  „Ich przeżycia-nasza pamięć”, dzięki której można było zapoznać się ze wspomnieniami 14 wnuków i wnuczek o ich dziadkach i babciach, którzy byli deportowani w różne rejony ZSRS. Byli wśród nich nauczyciele, prawnicy i pracownicy służby leśnej. Wyjazd był dla nas lekcją nie tylko  historii lecz także patriotyzmu.