Warsztaty z technikiem kryminalistyki

Jesteś tu: » Strona główna » Warsztaty z technikiem kryminalistyki

Warsztaty z technikiem kryminalistyki

18 listopada w naszej szkole klasa IB miała spotkanie z technikiem kryminalistyki starszym aspirantem panem Maciejem Tomaszewskim. W czasie warsztatów policjant pokazał uczniom jak zdejmować odciski palców oraz co do ich zdjęcia jest potrzebne. Poza tym pan Tomaszewski opowiadał o trudach swojej pracy. Okazało się, ku naszemu zaskoczeniu, że obfituje ona również    w komiczne sytuacje. Na przykład podczas zabezpieczania śladów na miejscu włamania, sprawca ukrywał się w szafie. W slangu policyjnym taka sytuacja nazywana jest „rozpakowywaniem prezentu”. Sam aspirant porównał się do psa gończego, który tropi przestępców.

Pan Tomaszewski przyznał, że jest to bardzo ciężka praca, obciążająca psychikę. Trudno jest po  powrocie do domu od razu zapomnieć o dramatycznych widokach  np. o zwłokach małego dziecka, z którego tez trzeba pobrać ślady. Ta specyficzna praca nauczyła go  gorzkiej prawdy, że „śmierć nie ma godności” i dopada nas w najmniej spodziewanym momencie.

Praca policjanta okazała się bardzo wyczerpująca psychicznie i fizycznie. Po 26 godzinach dyżuru człowiek wraca wykończony do domu, a  jeszcze spotyka się z negatywną oceną społeczeństwa, co jest bardzo krzywdzące. Aspirant Tomaszewski przyznał, że na przestrzeni ostatnich 25 lat policja bardzo się zmieniła i nie jest taka jak w serialu „Pittbull”.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym spotkaniem i brali czynny udział w warsztatach zadając masę ciekawych  pytań, na które policjant chętnie odpowiadał. Ze  spotkania uczniowie wyszli  zadowoleni oraz bogatsi o  wiedzę, dotyczącą zawodu, jakim jest technik kryminalistyki.

Daniel Wiśniewski kl. IB