Tydzień Zakazanych Książek 2013 w bibliotece

Jesteś tu: » Strona główna » BIBLIOTEKA » ARCHIWUM » Tydzień Zakazanych Książek 2013 w bibliotece

Tydzień Zakazanych Książek 2013 w bibliotece

22 września (niedziela) rozpocznie się tegoroczny Tydzień Zakazanych Książek. Jest to międzynarodowa, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych akcja, której celem jest propagowane wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych.

Każdy człowiek ma prawo wybierać treści, które chce przeczytać, nawet jeśli innym wydają się wątpliwej wartości - de gustibus non est disputandum (gust nie podlega dyskusji - przyp.red.), a historia uczy, że każdy totalitaryzm miał początek w cenzurze dzieł literackich - skwitowała Kucharska.

 

WYSTAWA „ZAKAZANYCH KSIĄŻEK” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ


Od wieków na całym świecie aresztuje się nie tylko ludzi, ale także książki. Zabrania się ich czytania, posiadania w domowej biblioteczce, a nawet zaglądania do nich w bibliotekach. Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki jak "Manifest Komunistyczny", "Rok 1984" George Orwella czy Biblia, ale także "Czerwony kapturek" czy "Charlie i fabryka czekolady". Jakie były przyczyny tego rodzaju zakazów? Czy istnieją jeszcze zakazane książki?


Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszej bibliotece szkolnej, gdzie ma miejsce wystawa zorganizowana dla uczczenia Światowego Dnia Książki, obchodzonego 23 kwietnia.

Okres wystawy: od 16 maja do 21 czerwca 2013 roku 

Wystawa jest formą akcji uświadamiającej, jak ważna jest wolność intelektualna. Jest okazją  dla czytelników do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęceniem do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej itd.

Na wystawie znajdziesz:

„Do the Revolution, Baby - książki zakazane z powodów politycznych”

„Wbrew regułom - książki zakazane z powodów społecznych”

„Niegrzeczne zabawy - książki zakazane z powodów obyczajowych”

„Bez wieczornego pacierza - książki zakazane z powodów religijnych”

 

ZAPRASZAMY! 

 


 

::Święcenia naszych Absolwentów

 

Tydzień Zakazanych Książek” w bibliotece X LO


W dniach 30 września - 6 października 2012 r. już po raz 30. na całym świecie obchodzony był „Tydzień Zakazanych Książek”. Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmiało „30 lat uwalniania literatury”. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Jej celem jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Biblioteka X LO włączyła się w obchody „Tygodnia Zakazanych Książek”, przygotowując wystawę tematyczną. Zgromadzono na niej książki, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali. Wszystkie zaprezentowane na wystawie woluminy pochodzą ze szkolnych zbiorów. Zapraszamy do biblioteki - „zakazane książki” czekają także na Ciebie!

Opracowanie: szkolnastrona.pl