V MARSZ PAMIĘCI

Jesteś tu: » Strona główna » PROJEKTY » MEMORAMUS » V MARSZ PAMIĘCI

V MARSZ PAMIĘCI

W tym roku po raz kolejny młodzież naszej szkoły wzięła udział w wyprawie do Rosji i na Białoruś. Wyjazd zorganizowany przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem „Memoramus" odbywał się w dniach 31.03.-5.04. 2011 r., miał na celu ocalanie pamięci o losach Polaków na Wschodzie w latach II wojny światowej, ale także wzajemne kontakty młodych ludzi z Polski i krajów byłego Związku Radzieckiego. Uczniowie uczestniczyli w V Marszu Pamięci młodzieży polskiej i rosyjskiej, uczcili pamięć oficerów Wojska Polskiego na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu oraz Polaków, którzy w 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim.

Przystankiem na zadumę, refleksję i modlitwę był także las pod Mińskiem, las krzyży - Kuropaty - miejsce masowych grobów ofiar stalinowskich represji.

Na terenie Białorusi młodzież zwiedziła zamek Radziwiłłów w Mirze oraz związane z naszą literaturą: Nowogródek, Bohatyrowicze i Grodno.