„Most nad Wadi”, czyli jak zakończyć konflikt izraelsko-palestyński?

Jesteś tu: » Strona główna » PROJEKTY » KLUB FILMOWY » „Most nad Wadi”, czyli jak zakończyć konflikt izraelsko-palestyński?

„Most nad Wadi”, czyli jak zakończyć konflikt izraelsko-palestyński?

Za nami kolejne spotkanie Kameralnego Klubu Filmowego. Tym razem uczestnicy mieli okazję poznać bliżej problemy rodzin, żyjących w samym sercu izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Film, który poddano pod dyskusję to "Most nad Wadi" wyprodukowany przez braci Tomera i Baraka Heymanna. Tradycyjnie już dla naszych spotkań, pojawili się goście specjalni - tym razem byli to mieszkający w Polsce: Jamil Majzoub (żydowsko-palestyńskiego pochodzenia), oraz Youssef Chadid, który jest imamem oraz dyrektorem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu (www.mcko.pl).

Przed pokazem zaproszeni goście, a także Krzysztof Sójka z klasy IIIb, wygłosili krótkie prelekcje, mające na celu wprowadzenie uczestników pokazu w temat. W następnej kolejności przystąpiono do projekcji filmu, którego widzowie poznali problematykę związaną z otwarciem pierwszej izraelsko-palestyńskiej szkoły. Z filmu dowiadujemy się, ile barier i przeszkód na swojej drodze napotkał idealistyczny pomysł zbudowania pokojowych relacji wśród rodziców i uczniów. Po projekcji, jak zawsze, miała miejsce dyskusja - w dużej mierze tempa nadali jej nasi goście, co bardzo nas cieszy. Dyskusja toczyła się głównie wokół problemu tolerancji, akceptacji dla drugiego człowieka, pomimo odmienności jego kultury oraz samego konfliktu, który sprawia, że funkcjonowanie pokazanej w filmie szkoły jest przedsięwzięciem niezwykle trudnym. Na uwagę zasługuje ilość uczestników pokazu - w moim odczuciu była to rekordowa frekwencja podczas naszych spotkań. Serdecznie dziękujemy za przybycie naszym gościom, opiekunowi naszego Klubu – p. M. Lecińskiemu oraz pozostałym uczestnikom pokazu. Informacje na temat kolejnych pokazów - już niebawem na plakatach oraz na Facebooku. Zapraszamy!

Relacja i fotografie: Łukasz Kaszuba

Relacja wideo: Maciej Ratajczak i Piotr Sójka