NIEOCZEKIWANE EFEKTY SADZENIA DRZEW…

Jesteś tu: » Strona główna » PROJEKTY » KLUB FILMOWY » NIEOCZEKIWANE EFEKTY SADZENIA DRZEW…

NIEOCZEKIWANE EFEKTY SADZENIA DRZEW…

Krótko przed rozpoczęciem ferii Kameralny Klub Filmowy w XX LO w Poznaniu przygotował pokaz filmu o laureatce pokojowej Nagrody Nobla Wangari Maathai oraz spotkanie z Piotrem Tyszko-Chmielowcem – wieloletnim działaczem ekologicznym i zwolennikiem zadrzewiania terenów wzdłuż dróg oraz alei.

 

Za nami już piąte spotkanie Kameralnego Klubu Filmowego „Jeden Świat”. 9 lutego 2012 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w projekcji kolejnego filmu, tym razem był to obraz pt. Korzenie. Wizja Wangari Maathai. Tradycyjnie już dla naszych spotkań, również tym razem zaproszony został gość specjalny - osoba związana z tematyką filmu, przyrodnik, społecznik i działacz na rzecz sadzenia drzew - Piotr Tyszko-Chmielowiec.

 

Pokaz rozpoczął się planowo, a frekwencja wśród gości osiągnęła bardzo wysoki poziom. Początkowo uczestnicy pokazu zostali wprowadzeni w temat prelekcją Aleksandry Olszewskiej, dzięki której mieliśmy okazję zapoznać się bliżej z postacią laureatki pokojowej Nagrody Nobla Wangari Maathai oraz z ideą założonego przez nią w Kenii ruchu „Greenbelt Movement”.

 

Następnie nasz gość przekazał informacje na temat swoich zainteresowań oraz działalności, m.in. opowiedział o swoich półrocznym pobycie w Kenii i budowie w ramach wolontariatu szkoły dla tamtejszych dzieci. Niestety, w mojej opinii wstępna prezentacja okazała się być nieco przydługa.

 

Po zakończeniu bloku wprowadzającego w tematykę zagadnień, oddaliśmy się projekcji Korzeni. Wizji Wangari Maathai. Uważam, że był to film ciekawy, w interesujący sposób obrazujący życie widziane oczyma człowieka żyjącego w ubóstwie i niewoli, jaką sprawowały ówczesne władze postkolonialnej Kenii.

 

Postać noblistki, Wangari Maathai w filmie ukazana została krok po kroku - wraz z biegiem rozwoju prowadzonych przez nią działań, początkowo mających na celu ukazanie zwyczajnym ludziom, że jest dla nich nadzieja i że możliwa jest ingerencja w swój los poprzez wzięcie spraw we własne ręce. Film kończy się ukazaniem epokowych zmian, jakie zaszły w Kenii po obaleniu przez ruch kobiet dyktatorskiej władzy.

 

Po zakończeniu projekcji, nasz gość - nieco odbiegając od głównej tematyki pokazu - kontynuował przybliżanie nam swoich idei, wielokrotnie aprobatywnie odnosząc się do drzew rosnących przy drogach - co dla większości uczestników pokazu okazało się mocno dyskusyjne. Dopiero szereg kontrowersyjnych pytań naszych koleżanek, Pauli Litke i Zuzanny Skrzypczak oraz dyskusja następująca po nich, nadała spotkaniu właściwego tempa. Każda ze stron (gdyż bardzo szybko okazało się, że część widzów miała odmienne zdanie nt. idei sadzenia drzew przy drogach) w kulturalnej atmosferze mogła wyrazić swoje poglądy.

 

Na koniec relacji chciałbym serdecznie podziękować za przybycie do naszego liceum p. Piotrowi Tyszko-Chmielowcowi (również za książki o tematyce ekologicznej przekazane szkolnej bibliotece) oraz za przygotowanie pokazu - opiekunowi klubu p. Maciejowi Lecińskiemu a także wszystkim przybyłym na pokaz.

 

Informacje dotyczące spotkań naszego klubu dostępne są na Facebooku oraz na szkolnej stronie internetowej. Do zobaczenia w marcu na pokazie filmu „Kultura remiksu”!

 

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kaszuba


 

Opracowanie: szkolnastrona.pl