Jesteś tu: » Strona główna » PROJEKTY » KLUB FILMOWY » „I kto za to płaci? Pani płaci, pan płaci.. Społeczeństwo”, czyli Kameralny Klub Filmowy o problemach ze sprawiedliwym handlem.

W czwartek 10 listopada o godzinie 16:00 w XX Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu odbyło się inauguracyjne spotkanie Kameralnego Klubu Filmowego „Jeden świat”.

Pokaz poprzedziły intensywne przygotowania: m.in. umieściliśmy w szkole kilka plakatów, założyliśmy stronę naszego klubu na facebooku (http://www.facebook.com/pages/Kamera_lny-klub-filmowy/280305042004302) , wystosowaliśmy do nauczycieli-wychowawców oraz dyrekcji zaproszenia. Były również komunikaty przez radiowęzeł o podejmowanych działaniach oraz akcja promocyjna na stronie www naszej szkoły (http://www.xxlopoznan.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,1&id=81&action=show)  Dziewczyny z IIb upiekły pyszne ciasto…

Nasze cykliczne spotkania rozpoczęliśmy od pokazu 25-minutowego filmu dokumentalnego „My kupujemy, kto płaci?”, opowiadającego o nieuczciwym handlu, polegającym na wyzyskiwaniu ludzi z Trzeciego Świata. Film pokazywał fatalne warunki, w jakich ci ludzie zmuszeni są pracować, a także niehumanitarne godziny pracy (od rana do nieraz pierwszej w nocy). Miejsca pokazane w filmie, choć nie należały do najbardziej okrutnych, gdyż do tych – po prostu – ekipa filmowa nie została wpuszczona, ale i tak bardzo poruszały,  było to po prostu bezduszne traktowanie i maksymalny wyzysk, nie tylko dorosłych, ale i wielu dzieci.
Na nasze spotkanie jako gość zaproszony został pan Wojciech Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu (zob. http://www.youtube.com/watch?v=KACofr-Kt3s), który w swojej prezentacji multimedialnej dokładnie wyłożył założenia swojej organizacji, jej zasady a także mnóstwo zalet płynących z takiego handlu, nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia (swoimi zakupami możemy wspierać etycznych producentów), ale i jakości ekologicznych produktów.  Pan W. Zięba zwrócił szczególną uwagę na przedmioty codziennego użytku (takie jak komórki i inne gadżety elektroniczne), ułatwiające nam życie i znajdujące się w prawie każdym domu, które często powstały z naruszeniem wszelkich zasad i „zbroczone są krwią” współczesnych „niewolników” w Azji i Afryce.
Prezes PSSH przyniósł do naszej szkoły wiele produktów z certyfikatem Fair Trade, potwierdzającym, iż są one w 100% „uczciwe” i „sprawiedliwe” (kawa, herbata, orzechy, czekolada, kakao, itp). Po projekcji można było spróbować wielu spośród nich i porównać  z produktami znanymi z supermarketów... Odbył się też mini kiermasz produktów z certyfikatem, które w większości dystrybuowane są przez niemiecką organizację Sprawiedliwego Handlu El Puente.
Kiedy tylko film skończył się, dostrzec było można, iż swoją tematyką zaszokował zgromadzonych i na pewno zmusił ich do myślenia. Zaraz po komentarzu pana Wojciecha Zięby odbyła się niedługa dyskusja zgłębiająca tematy poruszone w filmie. Dyskusję poprowadzili Łukasz Kaszuba i Sandra  Olszewska z klasy IIB. Zwrócili m.in. uwagę na nierówny i niesprawiedliwy podział zysków pomiędzy producenta, właściciela marki, sprzedawcy i innych. Na przykładzie typowego obuwia czołowych marek młodzieżowych okazało się, że zysk producenta (biorąc pod uwagę cenę końcową 200 zł) to około 60-70zł, a dziewczynki zatrudnionej w Indiach przy produkcji to tylko ok. 0,5% ceny końcowej!
Gdy oficjalna część spotkania skończyła się, obecni udali się przed salę, by przy słodkim poczęstunku kontynuować rozmowy nt. obejrzanego filmu. Choć liczba gości, którzy przybyli na projekcję – pomimo włożonego wysiłku i zaproszeń skierowanych do naszych nauczycieli i ich klas - nie była zachwycająca, spotkanie udało się i na pewno nikt nie żałował poświęconego czasu.
Już dziś zapraszamy na nasz kolejny pokaz 24 listopada. Będzie to Oskarowy dokument z 2004 roku pt. „Przeznaczone do burdelu”.
 Jarek Sworek, IIb z XXLO w Poznaniu